Клірікат

Хто ми ?

Навчаємось у Вищій Духовній Семінарії у Кальварії Зебжидовській Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії Ордену Менших Братів Римсько-Католицької Церкви в Польщі.   

Вища Духовна Семінарія – це вищий навчальний заклад, метою діяльності якого є формування братів-кандидатів до священства з отриманням філософсько-богословської освіти. 

Окрім освітнього визначення семінарії, як вищої навчальної установи, вона є духовним закладом в якому її вихованці формуються, як чернеча спільнота Святого Франциска, котра об'єднана в Христі і покликана до однієї цілі – нести словом і прикладом особистого і спільнотового життя Христове Євангеліє усім народам. 

Навчальний процес тісно пов'язаний з духовним життям спільноти семінарії. Основним духовним чинником є молитовне життя, стержнем якого є Євхаристія.

Один день з семінарійного життя

«Правило і життя братів полягає в тому, щоб жити в послусі, чистоті та без власності, а також у зберіганні науки і наслідуванні Господа нашого Ісуса Христа..» 

Св. Франциск з Асізі, Устав. Розділ 1 

    У цих кількох словах святий наш отець Франциск окреслив спосіб життя Ордену Менших Братів, а все інше залишив діянню Святого Духа, акцентуючи братам, аби «старались Його посісти».Тому кожного семінарійного дня стараємося це втілювати в життя.

  Як же це виглядає в практиці?

  Приблизно так! 

Не рано не пізно о 6.00, брат вігіліанс, нагадує дзвоником про те, що новий день уже настав. Після офіційного підйому, вже за 25 хв., у семінарійній каплиці розпочинаються молитви. Прославляємо Ісуса, прихованого у Пресвятих Дарах, відомою молитвою св. Франциска «Прославляємо Тебе…» Після чого розпочинається Пресвята Євхаристія , поєднана з молитвою Брев'ярія. 

На зміцнення фізичних сил, брати збираються у семінарійному рефекторії – трапезній. Обов'язковим також пунктом програми є спільна кава чи чай. І головним в цій церемонії не є вид гарячого напою, а час, який присвячеємо для спільноти.

Близько 8-00 години в залежності від дня і пори року брати розходяться до своїх обов'язків. Звичайно, основним обов'язком є навчання. Тому в більшості випадків, саме оцій годині починаються лекції. 

Усе навчання в семінарії триває 6 років. Ділиться воно на 2 основних цикла: 2 роки навчання філософії та 4 роки - теології. 

Філософія відіграє роль фундаменту на якому базуватимемо теологічні знання. До філософічних предметів належать такі як: Історія Філософії, Метафізика, Методологія, Космологія, Теорія пізнання, Теодицея, Етика, Антропологія та інші. Натомість теологічні предмети діляться на 4 великі групи: Теологія Моральна, Теологія Пасторальна, Теологія Святого Письма, Теологія Догматична. 

Крім теоретичних знань маємо також різні практичні завдання і обов'язки. Серед них виділимо кілька: опровадження паломників по базиліці та на кальварійських шляхах, допомагаємо в організації різних молитовних зібрань, беремо участь в провадженні парафіальних груп та кругів, діючих при санктуарії та семінарії, а також дбаємо про сад на тереторії семінарії. Крім того кожен брат згідно своїх здібностей обирає для себе два обов ' язки на цілий навчальний рік. 

    О 12.15 лунає дзвоник, на молитву. На спільній молитві полудневій прославляємо Господа псалмами і молимось також за померлих відмовляючи “Ангел Господній ”. Після молитов йдемо на обід. 

Після обіду близько півтори години маємо на відпочинок. Як правило брати використовують цей час згідно своїх зацікавлень. Це може бути прогулянка відомими вже паломницькими шляхами, між кальварійскими капличками. А тоді, коли погода не найкраща, досить популярною є так звана «сієста» – обідній відпочинок. Кому ж не сидиться, той має до вибору такі речі: піти на каву, новини, інтернет або цікаву книжку. 

Від 15.00 до 17:30 час призначений на самостійну науку, приготування до залікових робіт, а для братів старших курсів, це час на написання магістерських праць. 

Аби закріпити ввесь наш інтелектуальний труд і аби не занедбати духа молитви, збираємося під вечір разом в нашій каплиці на спільну медитацію та бревярій. Цього разу це медитація над Словом Божим та Вечірня з Літургії Годин. 

    Після вечері відбуваються різні зустрічі: з отцем духовним, зустріч організаційно-формаційна з отцем Магістром або збираємосья в різних групах музичних, молитовних та спортивних.Найчастіше ж о цій порі брати йдуть грати «у» футбол.. Часто такі матчі перетворюються на справжні дербі, не забуваючи звичайно про відчуття задоволення від гри. 

На закінчення дня, відмовляємо Літургію Годин – молитву на закінчення дня (комлета). 

До 22.00 – моменту гасіння світла, маємо час на приготування до сну, під час якого є обовязок тиші. 

В Неділю та урочистості розпорядок дещо змінений.У цей день в основному брати прислуговують на святих Мессах, а також мають більше часу для себе. Хто має бажання йде на довші прогулянки або виїжають на велосипедах. Проте незалежно від всього, кожної неділі о 20.00 громадимося цілою спільнотою на спільній рекреації. Сідаємо за тістечком та фруктами аби поділитися переживаннями, подискутувати над вічними темами, обговорити актуальні події з життя семінарії. Простіше кажучи, просто побути разом. Адже, кожний є частиною спільноти. 

      На перший погляд нам може здаватись, що кожний день є одноманітним та нудним, але запевняємо вас, що це не так… Щоденно Господь приготовлює масу несподіванок, а звичайний розпорядок стає тільки хребтом на якому ці події нарощуються. Характерною ознакою кожного брата меншого є радість, а джерелом радості є сам Бог. Завдяки Ньому бачимо цю радість в кожному створінні, ситуації та кожній людині. Якщо в радості і з довірою до Бога, брат менший переживає своє покликання - воно перетворюються в захоплюючу і радісну мандрівку, повну пригод кожного дня.

Якщо тебе зацікавив такий спосіб життя, і ти хотів би більше дізнатися про життя в ордені святого Франциска. Якщо часто думаєш яку дорогу обрати аби не просто прожити життя – напиши до нас.

https://www.facebook.com/francyskanciofm/

https://www.instagram.com/francyskanciofm/

– Ісус потребує відважні, гарячі молоді серця, щоб робити світ кращим, можливо потребує саме тебе?

Джерело: http://www.kalwaria-zebrzydowska.ofm.org.ua/pronas.htm